מסלול לימודים איכותי כמפתח להצלחה

מסלול לימודים איכותי כמפתח להצלחה.

כיום בלי תעודה מכובדת קשה למצוא עבודה ולפנות לקריירה מקצועית. גם בין תעודות שנושאות את אותו שם ישנם הבדלים רבים הנובעים מהמוניטין שיש למוסד שנתן את התעודה.

איך נוצרים ההבדלים הללו בין המוסדות השונים ? הדבר דומה לשם שיצרן או מותג בונה לעצמו עם השנים, מכוניות מרצדס נחשבות לטובות יותר ממכוניות פיאט. עצרתם פעם לחשוב למה ?

כן, גם לפרסום ולמיתוג חלק בזה אולם מה שמאפשר למותג להחזיק שנים במוניטין הינה איכות מוצריו.

ואיך רוכשים מוניטין בתחום ההשכלה? על מוסד ההשכלה להוציא תחת ידיו בוגרים ראויים.

ואיך יוציא בוגרים ראויים? על ידי שכר לימוד גבוה שמאפשר רק לעשירים להיכנס ? ברור שלא… על המוסד להבטיח שהוא מקבל מועמדים ראויים, מורים ראויים ושתנאיו למתן תעודה אינם מתפשרים על איכות.

מוסד שמתפשר על איכות בשביל להגדיל את שורות תלמידיו חוטא לבוגריו מפני שתעודתו תהייה שווה פחות. ישנן תעודות שלא פותחות את הדלת למקומות העבודה הדורשים איכות.

ממוצע 95 במכללה או אוניברסיטה שמוציאה בוגרים כמקור ייצור המוני שווה פחות מממוצע 75 במכון לימודים איכותי.

וההשלכות בזמן הלימודים רבות, במוסד איכותי הסטודנטים עומלים ושוקדים על לימודיהם בכדי להצליח, שכר הלימוד לא מספיק, ולעיתים הוא זרז המעניק הרגשת מחוייבות לסטודנט להשקיע בלימודיו ובכך להחזיר את ההשקעה הכספית שלו או של משפחתו בשכר הלימוד.

אינני מתייחס כאן רק למוסדות השכלה גבוהה דוקא, או אפילו בתי ספר, ישנן תוכניות לימוד קצרות, מקצועיות ובניהן ישנם הבדלים של מוניטין בדיוק כמו למוסדות גדולים.

והכל מתנקז לבקרת איכות קפדנית ושמירה על כללים מקצועיים בלתי מתפשרים. כל מוסד לימודים נמדד לפי איכות בוגריו. שיטת מדידה זו היא לא פשוטה ולא בהכרח משקפת מציאות עכשוית כי אם הסטוריה, נניח שבוגרים של מסלול לימודים כלשהו עושים חייל בחוץ, הרי שתניח כי מוסד זה, או מסלול הלימודים במוסד זה הוא מוצלח וטוב, אבל האם זה נכון היום ? כמו ביין טוב, ייתכן ש"בציר" מסויים יהיה טוב מבציר אחר, חילופי גברי, עייפות הסגל, שאיפה למצויינות, כל אלו משפיעים על האיכות ומשתנים כל הזמן.

לכן מוסדות לימודים חייבים לשמור על סטנדרטים גבוהים בקפדנות ולעמוד על המשמר לאורך כל הדרך ולא לקוות ולצפות שהצלחה מיקרית עם סגל מלוהק היטב תחזיק ותצליח לאורך שנים. מחלקת בקרת איכות חייבת להתקיים בכל מוסד המספק השכלה והיא חייבת להחזיק כלים משוכללים ומקצועיים לאיסוף נתונים ובקרה ועליה להיות ערנית להסתגל לשינויים ולקידמה.

בנוגע להתפשרות, במיוחד בנושא ההכשרה המקצועית ישנה תיזה האומרת כי יש להתפשר על איכות בכדי להגיע ולתת הזדמנות גם למי שקשה לו להתמודד עם בקרת איכות קפדנית ומסלול לימודים קשה. האומנם?

התפשרות זו היא חטא כלפי אותם בוגרים אשר כן יכולים לעמוד בסטנדרטים קפדניים מפני שהתעודה שקיבלו לא שווה ולא משקפת את יכולתם. במקום להתפשר על איכות יש לבנות תוכניות לימוד שונות מקיפות יותר או פחות, בהתאם ליכולות הסטודנטים, אולם יש להבטיח שכל בוגר בעל תעודה הוא טוב מספיק במסלול אותו למד. כך כולם יכבדו את התואר אותו הם נושאים והתואר יכבד אותם.

פורסם בקטגוריה השכלה, לקראת עבודה, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *